Endodonti – Kanal Tedavisi

Günümüzde diş rahatsızlıklarında eskiden olduğu gibi hemen “dişin çekilmesi” işlemine gidilmiyor. Artık kurtarılması pek mümkün olmayan dişler bile belirli tedavi yöntemleri ile kurtarılabiliyor. Bu tedavi yöntemlerinin başında ise Endodonti yani Kanal Tedavisi gelmektedir. Bu tedavi yöntemi Bahçeşehir Diş Kliniği tarafından titizlikle yapılmaktadır.

Endodonti (Kanal Tedavisi) Nedir?

Endodonti, zarar gören diş üzerinde sinirlerin ve hasarlı bölgelerin alınması işlemine denir. Genelde kırılmış ya da çürüğün diş köklerine kadar ilerlediği durumlarda uygulanır.

Endodontinin (Kanal Tedavisi) Nasıl Uygulanır?

Endodonti tedavi ve uygulama süreci öncelikle bir takım belirtilerle kendisini gösterir. Öncelikle bu tedavinin uygulanabilmesi için iltihap gibi dişe zarar veren unsurların ortada olması gerekir. Diş iltihabı kendisini soğuk ya da sıcak besinler alınması sonucu aşırı bir hassasiyet göstermesi ile ortaya çıkar. Bunun yanı sıra dişlerde meydana gelen aşırı renk değişimleri de diş iltihabı belirtilerindendir. Bu durum daha ileri düzeyde diş ve diş etinde hatta yüz ve çene de şişkinliklere yol açabilir. İşte bu durumda endodonti yani kanal tedavisine ihtiyaç duyulur.

Eski usül yöntemlerde böyle bir durum olduğunda önce antibiyotik tedavisine sonra da dişin çekim işlemine gidilirdi. Ancak günümüzde durum böyle olmayıp en enfeksiyonlu diş bile endodonti yöntemi ile kurtarılabilir hale gelmiştir.

Tedavi uygulanması olarak hastalıklı pulpa dişten tamamen uzaklaştırılır. Daha sonra bölge temizlenir. Kanal dolgusu için şekil verilir. Son nokta da dişin eski görümünün yerine gelmesi için dişe kuron yerleştirilir ve tedavi bu şekilde sonlandırılır.

Endodontinin (Kanal Tedavisi) Sağladığı Faydalar

Endodonti tedavisi uygulandıktan sonra amaçlanan durum; dişin sinirler ve zararlı noktalar ile ilişkisi kesilerek diş enfeksiyonun bir daha tekrar etmesini engellemek, zarar gören bölge varsa bu bölgenin tamamıyla ortadan kaldırılmasıdır.

Kanal tedavisi uygulandıktan sonra kanal tedavisi yapılan diş üzerinde bir kaç gün ağrı görülebilir ancak bu ağrılar başa çıkılamaz ağrılar değildir. Bu tedavi uygulandıktan sonra diş çekime gerek kalmadan kurtarılır ve aslında enfeksiyonlu olan bu diş ömür boyu kullanılır.

Kanal tedavileri doğru uygulanırsa yüksek oranlarda başarı sağlamaktadır. Sizler de Bahçeşehir Diş Kliniğinde sağlıklı bir kanal tedavisi uygulatabilirsiniz.

TEDAVİLERİMİZ
Çalışma Saatleri
  • Hafta İçi 10:00 – 19:30
    Cumartesi 09:30 – 15:30
    Pazar Kapalı
Danışma Hattı
  • +905342121661
Bize Danışın