Inlay Onlay Overlay Dolgular

Dişlerde oluşan madde kayıplarında dolgu uygulaması yapılmaktadır. Bu dolgular bazen kısa ömürlü olmakta, düşmekte, kırılmakta veya renk değişikliğinden dolayı çirkin bir görüntü oluşturmaktadır. Bu problemlerin tamamını Bahçeşehir Diş Kliniği, en modern uygulama olan inlay onlay overlay dolgular ile gideriyor.

Inlay Onlay Overlay Dolgular Nedir?

Inlay onlay overlay dolgular, dişlerde oluşan madde kayıplarını gidermek için kullanılan ve porselenden yapılan bir dolgu uygulamasıdır. Bu uygulama, sağlamlık ve estetikliğin yanı sıra, klasik dolgularla giderilemeyecek sorunlar için daha yaygın olarak kullanılmakta olan bir yöntemdir.

Inlay Onlay Overlay Dolgular Nasıl Uygulanır?

Bu uygulama için kliniğe gelen hastaların, ağız içi muayeneleri yapıldıktan sonra, diş dolgu için hazırlanmaktadır. Bu hazırlık, çürük varsa temizlenmesi ve dolgu için gerekli oyuğun oluşturulması şeklinde gerçekleşir. Daha sonra diş üzerinden alınan ölçü ile ve bilgisayar yardımı ile porselen dolgu, laboratuvar ortamında hazırlanmaktadır. Hazırlanan dolgu yerine yerleştikten sonra ise, en az diş minesi kadar sağlam olmaktadır.

Inlay Onlay Overlay Dolguların Avantajları Nelerdir?

Inlay onlay overlay dolguların diğer dolgulara nazaran bir çok avantajı bulunuyor. Bunlardan en önemlileri şunlardır:

1. Klasik dolgular, belirli bir zaman sonrasında ve bazı nedenlerden dolayı düşmektedir. Bundan dolayı da dolgunun tekrar yapılması için zaman ve ekstra masraf gerekmektedir. Inlay onlay overlay dolguların, herhangi bir etkenden dolayı düşme ihtimali bulunmuyor.

2. Bu dolgu türü diğerlerine oranla daha sağlam bir yapıya sahiptir ve kırılmaya karşı daha dirençli olmaktadır.

3. Klasik dolgular bir çok etkenden ve uzun süreli kullanımdan dolayı sararmakta ve karararak renk değiştirmekte; bu da kötü bir görünüm oluşturmaktadır. Inlay onlay overlay dolgularda ise kesinlikle renk değiştirme olmamaktadır.

4. Bazı nedenlerden dolayı, eski tip dolgular zamanla ağız içinde kötü koku oluşturmaktadır. Inlay onlay overlay dolgular kesinlikle koku yapmamaktadır.

5. Inlay onlay overlay dolgu uygulamalarında, klasik yöntemlere oranla dişlerdeki doku kaybı en az seviyede gerçekleşmektedir.

6. Bu tür dolgular, ağız için en estetik görünümü sağlamaktadır.

7. Inlay onlay overlay dolgular dışarıda hazırlanıp, daha sonra dişe uygulanmaktadır. Bu da diğerlerine nazaran daha hassas çalışma imkanı vermektedir.

8. Bu porselen dolgular, diş rengi ile birebir aynı renkte olduğu için, dışarıdan fark edilmesi çok zordur.

TEDAVİLERİMİZ
Çalışma Saatleri
  • Hafta İçi 10:00 – 19:30
    Cumartesi 09:30 – 15:30
    Pazar Kapalı
Danışma Hattı
  • +905342121661
Bize Danışın