Protetik Tedaviler – Protez

Ağız ve diş sağlığında protetik tedaviler yani protezler yapay tedavi yöntemlerini ihtiva eder. Bu yöntem özellikle çeşitli sebeplerle meydana gelmiş olan diş kayıplarında kullanılmaktadır. Protetik tedaviler Bahçeşehir Diş Kliniği tarafından dişte meydana gelen kaybın protez ile giderilmesi şeklinde uzman diş hekimlerince uygulanmaktadır.

Protetik Tedaviler (Protez) Nedir?

Protetik tedavi yani protez, herhangi bir sebeple dişte meydana gelen hasarın yapay bir madde ile giderilmesi ya da dişin tamamının yapay olarak yerine koyulmasına denir. Protezler, hareketli ve sabit protezler olarak ikiye ayrılmaktadır.

Hareketli protezler hasta tarafından da kontrol edilebilen adeta bir aparatı da andıran kusurlu dişlerin yerine koyulan protez tipini teşkil etmektedir.

Sabit protezler ise hasta tarafından müdahale edilemeyen protezlerdir.

Diş hekimi tarafından hastaya uygun şekilde uygulanır ve kusurlu dişe herhangi bir şekilde yapıştırılması ile meydana getirilmektedir.

Protetik Tedaviler (Protez) Nasıl Uygulanır?

Sabit protez tedavileri belirtildiği üzere hasta müdahalesine kapalı bir şekilde uygulanır. Hastanın dişinin herhangi bir noktasından destek alınarak bu bölgedeki kusur yapay bir öge yapıştırılarak giderilmektedir.

Diş üzerinde uygulanan köprü, kaplama gibi unsurlar sabit protez tedavisine örnekler teşkil etmektedir. Hareketli protez tedavisine ise genellikle sabit protezin uygulanamaması durumunda başvurulmaktadır. Bu protezin tedavisinde eğer varsa dişin kalan bölümlerinden, diş etinden veya diş bölgesindeki herhangi bir noktadan destek alınarak uygulanmaktadır. Boyut olarak sabit protezlerden bir miktar daha kabadır. Hareketli protezler hasta tarafından çıkarılabildiği için bu protezlerin bakımları hasta tarafından çok iyi yapılmalıdır. Dışarıda mikroorganizma kapacak yerlerde bırakılmamalı ve ağız sağlığı için temiz bir şekilde kullanılmalıdır.

Protetik Tedavilerin (Protez) Avantajları Nelerdir?

Protetik tedaviler hastanın dişinde meydana gelen bir kaybı yapay yollarla bile olsa iyileştirmektedir. Eksik dişin yokluğu sabit yada hareketli protez kullanılarak giderilmektedir. Hasta bu tedavi ile isterse yeni bir diş edinebilmektedir. Aynı zamanda diş eksikliği veya herhangi bir diş kusuru yüzünden kişi estetik duygusundan yoksunluk hissediyorsa, bu tedaviyle birlikte dişler önceden olduğu gibi eski estetik görünümüne kavuşturulabilir.

Ayrıca dişten kaynaklı konuşma bozuklukları, ağrılar gibi olumsuz durumlar da protetik tedavisi ile ortadan kaldırılmaktadır.

TEDAVİLERİMİZ
Çalışma Saatleri
  • Hafta İçi 10:00 – 19:30
    Cumartesi 09:30 – 15:30
    Pazar Kapalı
Danışma Hattı
  • +905342121661
Bize Danışın